Jak poprawnie stworzyć pozew rozwodowy?


Osobom, które chcą uzyskać rozwód, zależy zazwyczaj na tym, aby proces ten przebiegł jak najsprawniej. Aby go rozpocząć, konieczne jest złożenie pozwu rozwodowego w sądzie okręgowym. Co powinno znaleźć się w tym dokumencie? Jakich informacji nie powinno w nim zabraknąć? Kto może pomóc w przejściu przez kolejne rozprawy?

Co powinien zawierać pozew rozwodowy?

Przed rozpoczęciem pisania pozwu rozwodowego, należy zebrać następujące informacje:

  • sąd, w którym dokument ma być złożony;
  • podstawowe dane zarówno swoje, jak i małżonka, w które wliczają się: imię, nazwisko, PESEL, a także miejsce zamieszkania.

Te dane muszą znaleźć się w gotowym dokumencie. Oprócz tego należy podjąć decyzję, czy ma być to pozew z orzeczeniem o winie, czy bez niego. Warto przy tym pamiętać, że druga opcja pozwala zakończyć sprawę znacznie szybciej. Jeśli jednak jednej ze stron zależy na tym, aby otrzymywać alimenty, powinna przemyśleć złożenie odpowiedniego wniosku.

Należy również pamiętać, że w piśmie należy przytoczyć powody rozpadu związku oraz jasno przedstawić swoje oczekiwania odnośnie do rozwodu. Jest to szczególnie istotne, jeśli wraz z małżonkiem ma się dzieci, ponieważ wtedy trzeba określić, kto ma sprawować nad nimi opiekę i w jakim zakresie oraz gdzie mają mieszkać. Warto także pamiętać o tym, że pozew rozwodowy powinien zawierać odpowiednie załączniki, które mogą być dowodem w sprawie. Dokument jest ważny jedynie w momencie, gdy podpisze się pod nim powód lub reprezentujący go prawnik. 

Kto może pomóc w kompletowaniu dokumentów rozwodowych?

Jeśli obawiasz się, że popełnisz błąd wypełniając lub nie chcesz tracić nerwów i swojego czasu na przygotowywanie pisma, możesz skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata zajmującego się prawem cywilnym. Pomoże on w kompletowaniu dokumentów oraz w przejściu przez kolejne rozprawy sądowe. Należy przy tym pamiętać, aby wybierać wyłącznie sprawdzone osoby, które są zaangażowane w swoje obowiązki i stawiają przede wszystkim na dobro klienta.

Wróć do bloga

KANCELARIA ADWOKACKA
MAGDALENA MUSIAŁ

STALOWA 17 BUDYNEK 19
41-506 CHORZÓW, ŚLĄSK

+48 733 428 793Kancelaria Adwokacka – sekretariat
+48 793 428 793 Adwokat Magdalena Musiał