Na co uważać przy zawieraniu umowy z deweloperem?


Młode osoby, które poszukują swojego pierwszego mieszkania, nierzadko decydują się na lokale od dewelopera. Dzieje się tak, ponieważ wówczas można je urządzić według własnych preferencji i potrzeb, kupującym przysługuje rękojmia igwarancja oraz ulga podatkowa, natomiast infrastruktura osiedla jest atrakcyjna. Przed podjęciem decyzji warto jednak dowiedzieć się, na co warto uważać przy zawieraniu umowy z deweloperem.

Cena mieszkania oraz koszty utrzymania lokalu

Przed podpisaniem umowy z deweloperem warto zasięgnąć porady prawnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które nie mają doświadczenia w tego typu transakcjach. Mamy wówczas do czynienia z prawem mieszkaniowym, dlatego to w kancelarii prawnej najlepiej rozwiać ewentualne wątpliwości.

Jedną z ważniejszych kwestii przy umowie z deweloperem jest zmiana ceny mieszkania. Mowa tutaj o tym, że po zakończeniu budowy powierzchnia lokalu może się różnić od przewidzianej w projekcie. W związku z tym dobrze ustalić, co w takim przypadku będzie z ceną. Istotne są też koszty utrzymania, czyli administrowania budynkiem, które będą ponoszone przez nabywcę.

Odstąpienie od umowy i inne ważne kwestie

kolejną istotną kwestią w przypadku współpracy z deweloperem są warunki odstąpienia od umowy. Do takiej konieczności może dojść w przypadku odmowy udzielenia kredytu przez bank. Właśnie dlatego dobrą praktyką jest weryfikacja, co będzie się z tym wiązać i przemyślenie, czy przedstawione warunki są uczciwe.

W umowie są zawarte też informacje, kto ponosi koszty notarialne. Co do zasady powinny być podzielone po równo pomiędzy kupującego i sprzedającego. Warto również pamiętać, że warunki zawarte w dokumencie są wiążące dla dewelopera. Właśnie dlatego należy zweryfikować poprawność terminów (na przykład oddania lokalu), a następnie sprawdzać, czy są dotrzymywane.

Wróć do bloga

KANCELARIA ADWOKACKA
MAGDALENA MUSIAŁ

STALOWA 17 BUDYNEK 19
41-506 CHORZÓW, ŚLĄSK

+48 733 428 793Kancelaria Adwokacka – sekretariat
+48 793 428 793 Adwokat Magdalena Musiał