Na czym polega zastępstwo procesowe?


Stawienie się w sądzie podczas rozprawy może okazać się stresujące bez względu na to, czy występujemy jako powód czy oskarżony w danym procesie. Całość może ułatwić skorzystanie z zastępstwa procesowego, na które obecnie decyduje się znaczna liczba osób. Jakie plusy ma to rozwiązanie? Na czym dokładnie ono polega?

Czym jest zastępstwo procesowe?

Zastępstwo procesowe to nic innego jak reprezentowanie danej osoby w sądzie przez prawnika, a więc radcę prawnego lub adwokata. Podstawą tego rodzaju współpracy jest umowa oraz przyznane pełnomocnictwo w określonym w dokumentach zakresie. Warto podkreślić, że osoba, której powierzymy zastępstwo procesowe, może nie tylko występować w naszym imieniu, lecz także np. odwołać się od wyroku sądu czy wspólnie z nami zbierać dowody w określonych sprawach.

Wielu ludzi decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie zarówno w krótkich, nieskomplikowanych procesach, jak i tych, wymagających znacznego zaangażowania. Warto podkreślić, że w niektórych sytuacjach zastępstwo procesowe przysługuje danej osobie, np. jeśli jest to małoletni.

Jakie zalety ma skorzystanie z zastępstwa procesowego?

Zdecydowanie się na pomoc prawnika podczas rozprawy sądowej niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim:

  • adwokat to osoba wykształcona, która doskonale zna prawo i ma doświadczenie w rozwiązywaniu różnego rodzaju spraw, a to oznacza, że poprowadzi rozprawę we właściwy sposób;
  • zdecydowanie się na zastępstwo procesowe to doskonały sposób na zaoszczędzenie cennego czasu, a także zapewnienie sobie wygody;
  • samodzielne uczestnictwo w rozprawie nierzadko jest bardzo stresujące, czego pozwala uniknąć skorzystanie z pomocy specjalisty;
  • dzięki prawnikowi, nie trzeba zaprzątać sobie głowy formalnościami oraz trzymaniem się terminów, ponieważ jest za to odpowiedzialny specjalista.

Warto także podkreślić, że współpraca z doświadczonym prawnikiem to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie swoich szans na udowodnienie określonych racji i wygranie procesu.

Wróć do bloga

KANCELARIA ADWOKACKA
MAGDALENA MUSIAŁ

STALOWA 17 BUDYNEK 19
41-506 CHORZÓW, ŚLĄSK

+48 733 428 793Kancelaria Adwokacka – sekretariat
+48 793 428 793 Adwokat Magdalena Musiał